مارتين آرماند دات كام

 

سئوالات و نظريات شما

Your Questions and Comments

 

ببا تشكر فراوان از حمايت ها، نامه ها و تلفن هاي گرم و با محبت شما

 از شما دوستان عزيز و خوانندگان محترم تقاضا دارم كه

از پرسيدن سئوالات پزشكي چه در مورد مو و آرايش صورت خودداري كنيد كه من نتنها قادر به جواب دادن اين سئوالات نيستم و اگر هم بودم ترجيحا اينكار را نمي كردم. پزشكان محترم و كاردان و متخصصان خوب و مجربي چه در ايران و در خارج از كشور هستند كه مي توانند شما را در اين ضمينه ها ياري دهند.

دوم راجع به دوستاني كه بجاي فرستادن عكس صورت خود يا ديگران را توصيف مي كنند. بعضي مواقع با ديدن عكس امكان بررسي صورت و اعضاي آن نيست و شما كه صورتي را توضيح مي دهيد بر مبناي ديد خود توضيح مي دهيد كه اين تشريح براي من مي تواند بطور ديگري ترجمه و در نتيجه چهره اي كاملا متفاوت شكل گيرد كه نظر دادن در مورد اين آرايش صورت و مو تقريبا غير ممكن است. و مطمئن هستم كه شما نيز راضي به گرفتن راهنمائي غلط نيستيد.

يكي از نامه هاي كه داشتم اينطور بود كه من خودم فكر مي كنم زشتم ولي دوستانم مي گويند چهره زيبايي دارم صورتم مثل گوگوش و بيني مثل كاترينا زينا جونز مي ماند ولي كمي بزرگتر. و لبهايم خيلي سكسي است. و بقيه بهمين ترتيب... خوانندگان محترم فكر مي كنم به من اين حق را بدهيد كه شكلي كه از اين خانم در ذهن من شكل مي گيرد به كدام آفریده ای شبيه خواهد شد. و باور كنيد من معجزه نمي كنم. تنها در صورتي مي توانم واقعا آرايش مو و صورت شما را شخصا برايتان شرح دهم  که توضیح شما با عكس واضحي از صورت شما همراه باشد. و همانطور كه قبلا ذكر شده اين عكسها و نام اشخاص در سئوالات ذكر نخواهد شد و كاملا خصوصي خواهد بود. پس خواهش ميكنم سئوالات پزشكي و غير ممكن نفرمائيد تا شرمنده جواب ندادن به شما نباشم

 

با تشکر و امید مفید بودن این سایت برای زیبارویان عزیز.

 

 

 آقائی از مشهد سئوال کرده اند برای پودر صورت مردان چه نوعی را توصيه می کنی؟


برای مردان تمام وسايل مثل خانمهاست ولی بدون برق کنندها در محصولی که استفاده می کنيد. ولی برای زير سازی بهترين آن برای مردان دوئل فينيش يا
 Duel  finish است که دو کار پودر و کرم پودر را با هم انجام ميدهد. اين کرم پودر را می توانيد بصورت خشک آن که پودر است يا بوسيله اسپانج نمدار بصورت کرم پودر استفاده کنيد که اصولا وقتی بآن آب اضافه ميکنيم يک يا دو درجه رنگ آن تيره تر می شود.ولی پوشانندگی قابل توجهی داشته ، سريع و آسان بودن آن برای مردان مناسب خواهد بود. 

 

خانمی ازميريلند آمريکا سئوال کرده اند که ترتيب آرايش کردن و نوبت آنها را توضيح بدهيد و اينکه در ايالت ايشان کلاس آرايشی برگزار خواهم کرد يا نه؟


در مورد کلاسهای آرايشی توضيح مفصلی خواهم داد ولی در مورد چگونه آرايش کردن و ترتيب آنها:
اول از همه سه مرحله پوستی را انجام ميدهيم که

پاک کننده

 تونيک

کرم مرطوب کننده
 

و شروع آرايش اصولابا

زير سازی با کرم پودر

کانصيلر

پودر

سايه چشمها

خط چشم

خط ابروها

مداد لب

رژ لب

گلاس

 و در آخر رژ گونه است که خوب اين ترتيب اجباری و قانون نيست چرا که هر آرايشگری ممکن است اين مراحل را پس پيش کنند ولی عمومی ترين راه و تقريبا ساده ترين راه است

.

آرايش برای چشمان با لنز طبی را سئوال کرده ای؟


آرايش مخصوصی برای اين چشمها نيست فقط اينکه بيشترين در صد لوازم آرايشی طوری ساخته شده که به چشمها آسيبی وارد نمی کند. البته اين بدين منظور نيست که مواظب وارد شدن اين محصولات به چشم نباشيم.فقط قبل از آرايش بهتر است که لنز در چشم نباشدچرا که ماليدن سايه چشم در حاليکه لنز در چشم است کمی ناراحت کننده است.و موجب جاری شدن اشک خواهد شد که ريمل و زير سازی زير چشم بهم خورده و دوباره سازی آن مشکل ايجاد خواهد کرد

.

دارای پوستی برنزه هستم که کرم پودر برنزه استفاده ميکنم که بنظرم کدر ميشود چطور آنرا براق کنم؟

 شما می توانيد کرم پودر هم رنگ پوست استفاده کنيد و برانزر را از جنس براق کننده آن که رنگ ندارد انتخاب و فقط قسمتهای برجسته صورت يا هر جا که لازم می دانيد بزنيد

.


لبهای کلفتی دارم که می خواستم بدانم آنرا چگونه با آرايش کوچکتر نشان بدهم؟


برای لبهای پر يا کلفت تمام لب را با کانصيلر می پوشانيم و روی آن پودر می زنيم و دوباره روی آن کرم پودر زده پودر را با اسپانج روی لبها می نشانيم و رژلبی که براق و رنگ روشن نباشد انتخاب کرده و در صورت امکان مداد لب استفاده نمی کنيم يا هم رنگ رژانتخاب می کنيم. رژ لب مخصوصا قسمت وسط لبها کاملا بايد بدون برق باشد.

 

 طرز آرايش چشمان گربه ای1. يا اسموکی آيز 2.  را پرسيده ايد؟


برای اين آرايش تقريبا از هر رنگ تيره ای ميتوانيد استفاده کنيد اگر مشکی در کنارشان باشد. اسموکی براقی که برا شب يا پارتی ميتوان استفاده کرد. رنگ مشکی را چند بار روی چشمها و زير چشم ماليده تا کاملا رنگ به روی پوست بنشيند و خيلی با دقت آنرا با رنگ کناری محو ميکنيم و روی چشمها يا رنگ براق يا گلاس ميماليم. و در آخر با خط چشم کرمی مشکی يا خط چشم مايع چشمها را ميکشيم. در حالت گربه به همين صورت عمل کرده ولی گوشه های چشم را از بيرون و به سمت بالا می کشيم
.

1. Cat Eyes

2. smoky Eyes

دختری هستم از تهران، با پوستی سفيد دوست دارم چطوری آرايش کنم؟

 توصيه من برای اين حدود سنين رژگونه و يا اگر گونه ها صورتی يا قرمز هستند از براق کننده های رنگی که فقط به صورت شفافيت ميدهند....ستيک شيمرز 1. کمپانيهای رولون ـ کاور گرل ـ می بلين و لوريال 2. از جمله کمپانيهائی هستند که ميتوانيد اين براق کننده ها را تهيه کنيد. بيشتر رنگهای صورتی و کرم رنگ که رنگدانه کمتری نسبت به بقيه رنگها دارند.که برای سايه چشم و رژ گونه و رژلبها انتخاب خوبی است. بجای رژ لب گلاس يا براق کننده رنگی برای لبها که تقريبا ميتوانيد از تمام کمپانيها آنرا تهيه کنيد. يک رنگ براق کننده ساده برای دختران ۱۷ سال به پائين بهترين انتخاب است. و هنوز بقول ما ترندی 3.  و هيپ 4.  و بقول شما توپ !! و خوب مد روز بحساب می آيد.اگر برای تولد و پارتی که آرايش شب احتياج داريد بهترين آن مرطوب کننده های رنگی است که آنهم اگر واقعا صورت احتياج داشته باشد و خوب در کنار آن ميتوانيد يک پودر رنگی هم انتخاب کنيد که نيتجه آن بسيار مطلوب خواهد بود. در اين سنين آرايش زيادی را توصيه نميکنم هر چه چشمها کمتر و صورت براق تر باشد بهتر است. مطمئنم که نمی خواهيد سن خود را بيشتر از آنچه که هست جلوه دهيد

1.  Stick Shimmers

2.  Revlon, Cover Girls, Maybelline, L'Oreal

3. Trendy

4. Hip

 

 

Low light, Streaking, Tipping, Mesh, Frosting and High lights

 

تفاوت اصطلاحات بالا را خواسته بوديد؟

 تمام اصطلاحات يک معنی را می دهد که همه معنی قديمی آن هستند که ديگر در آمريکای شمالی يا حداقل در سالنهای مدل بالا و گرانقيمت سعی می کنند که از آن استفاده نکنند.هر سال مد و زيبائی برای مدتی به عقب بر می گردد و مدهای يکی از دهه ها انتخاب و بنمايش دباره قرار ميگيرد.البته اين مد هر ۳ تا ۶ ماه عوض می شود که خوب مدهای ۳ ماهه بيشتر جنبه تجارتی داشته.ولی مدهای ۶ ماهه بيشتر جذب جامعه ميشود و بعنوان يک خط فکری برای جامعه و اينکه چگونه لباس بپوشند يا آرايش کنند بکار می رود. ولی های لايت تقريبا آخرين اصطلاحی است که در سالنها بکار ميرود.

 در مورد پنهان کردن لکه های جوش پرسيده بودين که قبلا جواب داده ام واينکه کرمهای پيلينگ برای چيست؟

  اکسفوليتينگ کرم که برای پيلينگ که به معنای فارسی برداشتن پوست بکار ميرود که در حقيقت اکسفوليت همان برداشتن لايه مرده پوست است که به قول يکی از دوستان می گفت: همان سفيدآب خودمان است ولی با کلاس. که خوب برداشتن پوست خشک صورت و بدن است. که اين نوع کرم را از بيشتر کمپانيهای آرايشی می توانيد تهيه کنيد. دفعات اينکار بسته به پوست شما دارد چرا که زيادی انجام اينکار می توانيد به پوست خود آسيب برسانيد.

دارای پوست روشن و نازکی هستم که سريع کک و مک ميزند اگر چه اطرافيانم می گويند که طبيعی است ولی خودم با اين مسئله احساس راحتی نميکنم چطوری ميتوانم کاملا آنها را بپوشانم و اگر چه استفاده از پن کيک خوبه ولی ميترسم تراوت پوستم را از دست بدهم و يا بعدها موجب چين و چروک شود. شما چه توصيه ميکنيد؟

 اميدوارم که منظورتان از پن کيک همان کرم پودر باشد چون پن کيک برای آرايش عادی نيست و با کرم پودر عادی فرق ميکند و با شرايطی که شما نوشتيد اصلا پن کيک را توصيه نميکنيم بهترين راهی که توصيه ميکنم اينست که کانصيلر هم رنگ صورتتان را انتخاب و کک مک ها را با آن خوب بپوشانيد که صددرصد بايد با براش(قلم موی مخصوص کرم پودر زدن) و روی آن را يا کرم های مرطوب کننده رنگی بپوشانيد. البته چون من ميزان اين کک مکها رانميدانم همين کافيست ولی اگر کک و مک ها زياد هستند کرمهای مخصوص درمابلند را توصيه ميکنم که يکی از کمپانيهای توليد کننده آن کريولان است که در ايران هم شعبه دارد.

 دختری هستم ۲۰ ساله با پوستی روشن و چشمانی عسلی، رنگ اصلی موهايم خرمائی است که فعلا آنرا بلوند کردم عاشق آرايش پر رنگ هستم ولی بخاطر مد نبودن آن نميتوانم چنين آرايشی را بکنم. به رنگها آشنائی کامل دارم ولی نميدانم چطوری اين رنگها را در آرايش کردن بکار بگيرم. می خواستم بپرسم:
۱. بسته به رنگ پوست و موهايم شما چه رنگهای را توصيه ميکنيد.
۲. از چه مارک آرايشی استفاده کنم که روی پوستم دوام بيشتری داشته باشد؟
۳. رنگ موها و ابروهايم تفاوت دارند ميتواند اين يک دليل برای درست در نيامدن آرايشم باشد؟


انتخاب رنگ يک مسئله و صليقه شخصی است. سايه چشم می تواند با رنگ چشم و موها و ابرو انتخاب شود و رنگ رژلب با رژگونه و رنگ ناخن چون رنگ موها بلوند است و زرد رنگ اصلی آن شناخته می شود بايد از رنگهای قرمز و قهوه ای به طرف رنگهای سرد انتخاب شود مثلا رنگ قهوه ای مايل به آبی يا قرمز مايل به آبی. اگر تمام رنگها به سمت زردی مو انتخاب شود رنگ پوست شما هم بنظرزردو کلا صورت بنظر صورتی بيمار خواهد آمد.
يا چند رگه های های لايت تيره تر از موها بسمت صورت بيندازيد و ابروها بايد يک يا دو درجه روشن تر شود.
۲. عمر آرايش بيشتر از ۴ ساعت نيست و اگر همه قوانين آرايش را رعايت کنيد مخصوصا ۳ مرحله زير سازی که پاک کردن ـ تونيک و مرطوب کردن پوست است ميتوان اين مدت را به ۸ ساعت تمديد کرد. که بايد بعد از ۸ ساعت حتما آرايش تجديد شود. اکثر کمپانيهای آرايشی تبليغ به بيشتر ماندن آرايش روی صورت شما ميکنند ولی تماماً بستگی به نوع آرايش کردن ونوع پوست دارد پس هيچ کدام گارنتی نيست.

 

خانمی سئوال کرده اند:
 چگونه ميتوانم لکه های حاصل از جوش را از بين ببرم؟
 چه آرايشی را توصيه ميکنيد که آرايش طبيعی جلوه کند و صورتم مثل نقاشی بنظر نيآيد؟
 طرز زدن رژ گونه را توضيح دهيد؟


لکه های صورت را با سفيد کننده های صورت می توانيد کم رنگ و يا از بين ببريد که اين پروسه دراز مدت خواهد بود بسته بميزان اين لکه ها. و برای کوتاه مدت فقط با کانصيلر و درست بکار بردن آن عملی خواهد بود.
با توجه به سئوال اول نشان ميدهد که لکه های صورت بايد پوشانده شود در نتيجه بايد کرم پودر و کانصيلر استفاده کرد که حتما بايد رنگ صورت انتخاب شود. متاسفانه اکثرا ما بدلايل متفاوت مثل محيط جغرافيايی يا ژنتيکی يا طرز زيست ما رنگ صورت چند رنگه داريم که پيشانی ـ صورت ـ گردن و سينه با هم کمی فرق تفاوت دارد که بايد در اين مسئله دقت بيشتر کرد. اکثر خانمها فقط صورت را آرايش می کنند و مسلما خط و مرز کنار موها و پيشانی يا گردن را فراموش می کنند. بعد از اين مرحله تمام رنگها را با رنگهای اصلی خود که همان چشم و ابرو هاست يکی کرده و هر چه اين رنگها به هم نزديکتر باشند آرايش طبيعی تر بنظر می رسد.
 طرز زدن رژگونه او روی استخوان و برجستگی گونه شروع و بسمت گوشها ادامه پيدا می کند

 و هر چه سن با لاتر ميرود فاصله آن با چشم ها زياد می شود واين فاصله به اندازه دو انگشت خودتان از کنار چشم است.

برای چشمان گرد و پف کرده چه نوع آرايشی توصيه می کنی؟

 
در اين مورد از قوانين سايه ها و نور استفاده ميکنيم که بقول معروف چشم بادامی بدست بياوريم برای سايه چشم از رنگهای روشن و براق استفاده نکنيد. چون نور باز تاب بيشتری دارد و چشمها بيشتر پف کرده و برجسته بنظر می آيند و برای اينکه از گردی خارج کنيم و خط چشم را بسمت بيرون و بطرف بالا می کشيم.

مژه مصنوعی روی پلک قرار می گيرد يا روی مژه ها؟

 دقيقا روی ريشه مژه ها ولی به پلک می چسبد. تک مژه ها را می توانيد بين مژه های اصلی ولی به پلک بچسبانيد.

بهترين مارک برای رژ لب که دوام بيشتری داشته و پخش نشود و لب را پوسته پوسته نکند کدام است؟


از نظر تبليغی تقريبا تمام رژلب ها هر سه خاصيت در سئوال شما را دارند ولی اينکه اين برای هر شخصی يکی باشد هيچ گارنتی نيست. و همانطور که قبلا گفتم رژ لب يک و انتخاب آن يک مسئله شخصی است ممکن است برای شما مناسب باشد ولی برای مادر يا خواهر شما کارائی نداشته باشد. البته حرفه ائی ها کيفيت رنگ آنرا تشخيص می دهند ولی راههای متفاوتی هستند که می توانيد اين سه نتيجه را با رژ لب خود مخلوط کرده و حداقل استفاده و کيفيت را از آن ببريد.
مثلا قبل از استفاده از رژ حتما مرطوب کننده طبی مخصوص لبها را استفاده کنيد و چند دقيقه آنرا روی لبها نگهداريد.
 بيشتر خانمها از ترکهای لبها و جريان رژ لب در شيار خطوط لب ها شکايت می کنند. کرم مخصوصی برای اين شيارها و جلوگيری از آن وجود دارد.که از اکثر کمپانيها مثل اليزابت آردن ميتوانيد آنرا تهيه کنيد.
بعد از اين کرم مرطوب کننده و ليپ فيکس ، کرم پودر را روی لبها ماليده و رژلب را استفاده می کنيم. و در آخر می توانيد روی رژلب ليپ سيلر
* بزنيد که يک صفحه نا مرئی روی رژ لب می کشد که باعث از بين نرفتن رژ لب می شود ولی هم کرم بد طعمی است و هم هيچ گارنتی به ماندن رژ نيست بعلاوه اگر گلاس يا مواد سومی را روی رژ اضافه کنيد خاصيت خود را از دست خواهد داد

 

 * Lip Sealer

بعضی از سئوالات با هم مشترک بوده و اضافه بر جواب، من توضيحاتی را اضافه می کنم که مطمئنا برای ديگر دوستان خواننده هم مفيد خواهد بود.
باين دليل توصيه ميکنم جواب سئوالات ديگران را مروری داشته شايد که جواب سئوالات شما در ميان آنها باشد. با تشکر از محبت و نامه های گرم شما.

چگونه سياهی و گودی زير چشم را از بين ببريم؟

 دليل اين سياهی متفاوت است. اگر از کودکی اين سياهی را داشته ايد که ژنتيکی است جراحی با ليزر يا سفيد کنندها ميتواند در دراز مدت مفيد باشد. ولی اگر اين سياهی و گودی هر چند وقت يکباری بسراغ شما می آيد می توانيدآنرا اول با نوشيدن آب و دوم با کانصيلر و کرم پودر از بين ببريد. ولی برای زير چشم از قانون "هر چه آرايش کمتر، بهتر " استفاده ميکنيم چرا که اگر زيادی يا اشتباه بزنيد کار خراب تر می شود.
 

 

چشمهای که بيرون آن پائين است را چگونه آرايش کنيم؟

 خط چشم را به بيرون و بسمت بالا می کشيم اين خط از وسط چشم شروع و کم کم از خط چشم به سمت بالا فاصله می گيرد و با کمی سايه چشم تيره گوشه های چشم را می کشيم. در زير چشم هم با خط چشم و سايه چشم به سمت بيرون می کشيم.
همانطوری که قبلا در مورد پن کيک گفتم اين کرم برای هر کسی نيست و بيشتر برای تئاتر و سينما بکار می رود و برای آرايش روزمره مخصوصا اگر نخواهيد که معلوم باشد کرم پودر مناسبی نيست . در حقيقت اين کرم پودر نيست. بهترين راه برای ديده نشدن کرم پودر همان مرطوب کننده های رنگی است و مهم اينجاست که اگر می خواهيد صورت پوشيده شود بايد کرم پودر بزنيد

.

خانمی پرسيده اند: داری پوستی حساس و خشك هستم با كك و مك و رنگ پوستم هم زرد رنگ است چطوری آرايش كنم؟

  در موقع آرايش خود بايد در نظر داشته باشيم كه شما بروی صورتتان است پس بايد شما با آن احساس راحتي كنيد و محمترين مسئله همرنگ انتخاب كردن رنگ كرم پودر با پوست شماست كه اكثر خانمها يا خودشان در اين انتخاب اشتباه ميكنند يا به اطمينان فروشنده كرم را بر ميدارند. بيشتر فروشگاهای بزرگ قسمت لوازم آرايش مجهز به نورهای كافی هستند كه با نور بيرون يكيست ولی اكثرا اينطور نيست و شما با هر نوری قادر به انتخاب درست كرم پودر نيستيد. برای همين دليل بعد از انتخاب فرضی كرم پودر با يك آينه دستی به بيرون از فروشگاه رفته و رنگ را كنترل كنيد. ﴿ البته مطمئن باشيد كه فروشنده از اين موضوع اطلاع دارد﴾ و خوب راه ديگر اينكه ميتوانيد از آقايان كمك بگيريد؟ چطور؟ آقايان ممكن است به آرايش علاقه چندانی نداشته باشند ولی توجه خاصی بآن دارندو خوب از لوازم آرايش شايد زياد اطلاعی نداشته باشند ولی از صورت شما اطلاع كامل دارند. و از زيبائی شما تجليل ميكنند و تغييرات به تغييرات آن بنوعی پاسخ ميدهند. دفعه بعد كه برای خريد كرم پودر ميرويد ، همسر يا نامزد يا دوست پسر خود را همراه برده و بدون اينكه به او بگوئيد، بعد از زدن كرم از او  نظر خواهی كنيد اگر به اين انتخاب بی تفاوت باشند يعنی انتخاب شما درست است ولی اگر تفاوت رنگ را تذكر دهند انتخاب شما اشتباه است.

 

 

 ۹۰% پوست مردم يا زرد است يا مخلوطی از رنگينه زرد در آن وجود دارد. كه بسته به هر مكانی ميزان زردی بالا و پائين است. در اين مورد قوانين كرم پودر بالا و پائين بردن اين زردی و تواضن رنگهاست. كه فقط با تمرين و امتحان كردن حاصل ميشود. كمپانيهائی مثل Shiseido, Bobbie Brown كرم پودر مخصوص پوست با رنگينه زرد را ميسازند. و در مورد كك و مك يا ديگر اشكالات رنگی صورت هم قانون بر همين منوال است كه جائی كه زردی كم است آنرا بالا ميبريم و بلعكس. تا پوست رنگی يكدست شود. 

 

چه كرم پودری را براي پوستهای چرب توصيه ميكند كه در وسط روز آب نشود و از بين نرود؟

 قبل از هر چيز بايد مواظب باشيد كه بيش از حد پوست را با ماسكها و پاك كننده ها و به عنواين مختلف آنرا تحريك نكنيد و احتمالا براي شما عجيب به نظر ميرسد ولی گاهی از موادی كه به مقدار كمی  چربی در آن است استفاده كنيد. چرا كه اگر بطور مداوم لوازم بدون چربی استفاده شود پوست به آن عكس العمل نشان داده و بخاطر كمبود در مواد چربی سعی بر توليد بيشتر چربی ميكند.

چه راه دوم اينكه كرمها يا لوشنهای كه چربی صورت را ميگيرند يا جذب ميكنند استفاده كنيد مثل تی كنترلT-Control  اگر اين كرمها را قبل از كرم استفاده كنيد براقی حاصل از چربی را بخود گرفته و صورت شفاف و سلامت تر بنظر ميآيد. خوانندگان اين مسئله را توجه داشته باشند

که براق بودنی که با لوازم آرايشی بوجود مياوريم به صورت شفافيت ميدهد و صورت را جوانتر نشان ميدهد و با براق بودن حاصل از چربی،صورت فرق ميکند. برقی از چربی و روغن پوست چهره را بيمار و کثيف نشان ميدهد. که بعضی از عروس ها و آرايشگران ايرانی اين مسئله را با هم مخلوط ميکنند.

کرم پودری را که دارای کمی چربی باشد را توصيه ميکنم ولی در عين حال چه عروس چه داماد آرايش روزمره هنوز به ورقه های مخصوص جذب چربی احتياج دارند. اين کاغذها واقعا کارساز هستند و چربی اضافی صورت راگرفته بدون اينکه آرايش بهم بخورد. استفاده ديگر اين کاغذها در آقايان است .هيچ چيزی بدتر از اين نيست که با ظاهری آراسته وارد مجلس يا دفتر ريئس يا ملاقاتی مهم شويد و صورت شما چرب از چربی و يا از چربی عرق کرده و برق بزند. قبل از ورود به جلسه اين کاغذ روی ناحيه های پيشانی ،بينی يا گونه ها گذاشته و با يک دستمال کاغذی روی آنرا مثل اطو کردن ميماليد وقتی کاغذ را برداشتيد متوجه ميشويد که چقدر صورت تميز تر و بدون برق شده. اين کاغذ را موقع استفاده چندين بار ميتوانيد برداشته و دوباره در نواحی ديگر صورت استفاده کنيد. هر بسته دارای ۵۰ يا ۱۰۰ کاغذ جذب چربی است که اکثر کمپانيهای آرايشی مثل مک،  نوتروژينا و شيسيدو آنرا توليد ميکنند.

 

با تمام زحمتي كه ميكشيم تا وسايل آرايشي را تميز نگهداريم و اهميتي كه به سلامت و پوست خود قائل هستيم. فكر نميكنم كه بخواهيم چيزي مزاحم اينكار شده و تمام زحمت ما و خوب سلامت مارابه مخاطره بيندازد. يكي از اين مسائل مخلوط وسائل فاسد و خراب آرايشي با وسايلي است كه جديدا ميخريم. دوستاني كه در مورد عمر وسايل آرايشي پرسيده بودند و اينكه چقدر ميتوانيم آنرا نگهداشته قبل از اينكه كاملا غير قابل استفاده شوند ميتوانند از جدول زير استفاده كنند.

پاك كننده ها:  يك سال

كرم پودر: يك سال ﴿ اگر انگشت خود را در ظرف آن نكنيد﴾

رژ لب: يك يا دو سال

ريمل: ۳ تا ۴ ماه مخصوصا اگر شما كنتكت لنز استفاده كنيد يا چشمان حساسي داشته باشيد بايد بيشتر به اين مسئله توجه كنيد.

پودر صورت: ۶ ماه

سايه چشم: ۲ سال

رژ گونه: ۲ سال

مداد خط لب: ۳ سال يا بيشتر

خط چشم : ۶ ماه مخصوصا چون نزديك به چشم است

كرم مرطوب كننده: يك سال ﴿ كه براي بيشتر كردن زمان آن ميتوانيد در يخچال نگهداري كنيد ﴾

كرم چشم: ۳ تا ۶ ماه

اگر به سلامت آن شك داريد  بوي متفاوت آن، رنگ، را ميتوانيد چك كنيد. اگر فكر ميكنيد يا شك داريد كه فاسد شده بدون هيچ ترديدي آنرا بدور بيندازيد چرا كه سلامت شما بيشتر اهميت دارد.

دانستن جدول بالا و عمر وسايل يا اهميت دادن به اين موضوع فقط تضمين سلامت شماست و خوب هر گونه كوتاهي در اين مورد ميتواند در سلامتي شما اثر مستقيم داشته باشد.

اگر وسايل بالا را در جاي خنك و تاريك نگهداري كنيد  ميتوانيد بر عمر آنها اضافه كنيد.و خوب اينكه اگر اين وسايل باز نشده باشند يعني مواد آن در مجاورت هوا قرار نگيرند ميتوان بر اين عداد افزود.

مثلا بيشتر خانمها از زود فاسد شدن ريمل خود شاكي هستند. اين بخاطر نادرست استفاده كردن ريمل بوده و ميزان هوائي كه به درون ريمل ميكنيد. شما هر بار كه ريمل را استفاده ميكنيد هوا را به درون ريمل كرده و اينكه به چشم خود تماس ميدهيد در نييجه هوا و جرم را بدرون ريمل كرده و عمر آنرا كمتر ميكند. كه باعث خشكي ريمل يا فاسد شدن زود رس آن ميشويد

 

خانمي از ايران سوال كرده اند كه چطور ميتوانم رنگهاي كه به من بخورند را انتخاب كنم؟

 و چطور ميتوانم پا بپاي مد و زيبائي جلو بروم و بقول ايشان پسر كش بشوند؟ والا چي بگم تا قبر ا ا ا ا .

بايد بگويم كه رنگها را فقط طوري انتخاب ميكنيد كه خودتان از حاصل ان راضي باشيد البته حاصل ميتواند ميسيز داوت فاير Mrs.Doubtfire باشه يا زينا جونز Katherine Zeta Jones   قبلا هم گفتم راز زيباي شما خود شما هستيد اگر شما با چهره خود دلخوري نداريد ديگران هم شما را دلپزير و زيبا خواهند ديد.

ولي در مورد رنگها فقط با تمرين رنگهاي مختلف و خطاهائي است كه در استفاده از انها ميكنيد. و اما اينكه چطور با مد پيش برين اينكه هر چه كه در مد معرفي ميشود دليل بر استفاده ان نيست. يعني اينكه چون چيزي مد شده دليل بر اين نيست كه براي چهره شما مناسب خواهد بود يا اينكه براي يك كنسرت يا مهماني يا كشتن چند پسر بيگناه بايد از تمام كلكسيون مواد ارايش خود كمك بگيريد. اصطلاحي  در ارايش داريم كه ميگه "كمش زياده " الان مد شده كه اگر كسي از ارايش كردن خسته شده يا بدليل ندانستن صحيح ارايش كردن  سريع به تتو كردن رو مي اورند. و توضيح ان هم اين است كه نميتوني ابرو بكشي برو تتو كن خودتو راحت كن. كه اشكالات تتو را در يك بحث جدا توضيح خواهم داد.

در اخر اينكه طبق قانون رنگها عمل كنيد نه طبق قانون خوانندهها يا هنرپيشها. مايكل جكسون ممكن است بتواند پوست صورتش را عوض كند ولي فكر نميكنم براي شما اين مقدور باشد.

 

خانمي از پوست تيره خود شكايت كرده بودند و پرسيده اند كه چه كرمي استفاده كنند كه رنگ پوست را روشن تر كنند؟

 البته در سطح ارايش با كرم نيوا و از اين قبل شما نميتوانيد رنك تيره پوست را عوض كنيد. كمپانيهاي ارايشي هر سال پيشرفت كرده و مواد خود را تغيير ميدهند و خوب در تبليغات خود براي بفروش رساندن ان از اين محصول تبليغ ميكنند ولي اين به دليل عمل كرد يا باز دهي حقيقي اين محصول نيست. قبل از خريد و استفاده هر محصولي حتما با يك متخصص پوست مشورت كنيد البته منظورم براي خريد يك كرم نيوا نيست بلكه اگر با اين مواد در گذشته اشكال داشته ايد. چون هيچ محصول ارايشي نميتواند سلولهاي ژنتيكي شما را عوض كرده و شمائي كه پوست تيره داريد را به رنگ ديگري تغيير دهد. 

وسايل و راههائي هستند كه نميگذارند شما بخاطر مسائل محيطي تيره تر شويد و لي شما سفيد تر از انچه هستيد نخواهيد شد.

يكي از اين راهها اكسفوليت Exfoliate كردن يا همان خدا پدر امرزيده سفيداب خودمان است ولي پيشرفته. يعني برداشتن يك لايه پوست مرده از روي صورت يا بدن.   

كه من اينكار يعني اكسفوليت را به تمامي دوستان مخصوصا عروس خانمها توصيه ميكنم.

۲ مرطوب نگهداشتن پوست بوسيله كرم مرطوب كننده

۳ نوشيدن اب به ميزان كافي كه قبلا راجع به ان نوشتم

۴ دوري ازايستادن زير افتاب بمدت طولاني

 

چطور سايه چشمي به رنگ چشمان طبيعي شما ميخورد؟

گفتم چشمان طبيعي نه كنتكت لنز!! اگر پوست تيره داريد و كانتكت لنز ابي روشن ميزنيد اين مطلب شامل شما نميشود. قبل از هر چيز اين مطلب را ياد اور شوم كه هر رنگي كه براي شما مناسب است در سايه چشم رنگ سومي را بعنوان معرف استفاده ميكنيم كه اين رنگ با رنگ لباس شما هماهنگ ميشود. مثلا اگر لباس زرد پوشيده ايد و رنگ زرد را نميتوانيد بعنوان رنگ اصلي سايه چشم استفاده كنيد ميتوانيد يك رنگ معرف يا كامل كننده به ان اضافه كنيد كه ميتواند مداد زرد باشد كه بعنوان خط چشم انرا به سايه چشم اضافه ميكنيد.

براي چشمان ابي: براي اين چشم ميتوانيد از رنگهاي خاكستري بنفش طوسي ابي تيره ﴿ رنگ تيره تر از چشمان شما رنگ انرا تيره تر از انچه هست جلوه ميدهد.﴾ و مشكي ﴿ با مخلوط ان با ابي ميتوانيد به چشمان جلوه سموكي smoky eyes بدهيد﴾

 نقره اي يشمي و فوشيا كه به چشمان رنگ روشن ابي جلوه ميكنند.

چشمان سبز يا هيزل   Hazel .: قهوه اي. كرم . بنفش. هلوئي رنگ سبز تيره يا سبز جنگلي ﴿ چون اين سبز از خانواده سبز ها هستند باعث ميشوند چشمان سبز بيشر و سبز روشنتري جلوه نمايند.

نارنجي روشن. ابي روشن. صورتي و سبز ليموئي رنگهاي مخا لف باعث بيشتر شدن جلوه قهوه اي خواهند شد

لكه گيري

 سرزمين سايه ها

۱.تيره گي دور چشمان ميتوانند بدليل ژنتيك يا خستگي يا حساسيت يا نازكي پوست و ... بوجود آيند. براي از پنهان كردن آن ميتوانيد از كانصيلر استفاده كنيد. و اين خود بازي با رنگهاست. مثلا نارنجي رنگ آبي را پنهان ميكند. زرد رنگ قرمز و آبي را موووو ... رنگ زردي را بيرنگ يا از خنثي ميكند.با براش مخصوص كانصيلر را به مقدار خيلي كم به قسمت تيره زير چشم بماليد بدون اينكه قسمت تيره و روشن را با هم مخلوط كنيد. يعني كانصيلر فقط به قسمت تيره پوست ماليده ميشود. بعد از كانصيلر ميتوانيد با انگشت خود كرم پودر رنگ پوست خود را روي كانصيلر ماليده و روي بقيه پوست ادامه دهيد. كانصيلر همانطور كه گفتم بايد فقط روي قسمت تيره ماليده شود والا اثر مفيد خود را نشان نميدهد و خوب هر چه كمتر بهتر چرا كه زيادي آن باعث ترك خوردن كانصيلر روي پوست شده و مشكل جديدي را بوجود مي آورد. اگر كانصيلر رنگ مناصبي انتخاب نشود تيره گي را بيشتر يا به رنگ جديدي تبديل خواهد كرد.

 لكه هاي موضعي

۲- اگر صورت شما زياد جوش ميزند كانصيلري كه داراي سالسيليك اسيد  salicylic acid است را انتخاب كنيد. گفته دانيل ماركوس دكتر پوست از منتريال كانادا.

كانصيلري كه داراي اين ماده باشد مثل يك پماد زد جوش عمل كرده و باعث بهبود آن نيز ميشود.

اگر رنگ مناسب كانصيلر از نوع درمان كننده را نميتوانيد پيدا كنيد ميتوانيد كرم پودر نان كامدوژنيك non comedogenic را روي پوست زده و روي آن يك كانصيلر بدون چربي را بزنيد. كه اين باعث ميشود كه محفظه هاي پوستي را باز نگه داشته و از عفونت آن جلوگيري ميكند.

در اين مورد هم ميتوانيد از يك براش خيلي نازك استفاده كرده كه در زدن كانصيلر دقيق تر باشيد يا با كانصيلر مدادي.

آژير قرمز:

اگر داراي پوست سفيد و روشن يا نازكي هستيد به احتمال زياد براي شما پيش آمده كه هرزگاهي قرمزي روي پوست خود را مشاهده ميكنيد. اين قرمزي ميتواند از تحريك پوست يا خشكي آفتاب سوختگي و يا گسترش موي رگهاي زير پوست باشد. براي پوشاندن اين قرمزيها ميتوانيد از كانصيلري كه سبز رنگ است استفاده كنيد كه مورد استفاده اين سبزي هم همين پوشاندن قرمزيست.بعد از زدن اين كانصيلر بروي محلهاي قرمز با نوك انگشت ميتوانيد كرم پودر  را آرام روي اين كانصيلر بماليد بدون اينكه كانصيلر و كرم پودر با هم مخلوط شوند.در اين نوع پوست از كانصيلري كه داراي مواد داروئي  هستند   مثل سالسليك اسيد يا رتينول خودداري كنيد چرا كه باعث تحريك بيشتر پوست ميشوند. بجاي آن ميتوانيد از محصولات ۱۰۰ درصد بي بو يا بدون چربي يا نان كومودوژنيك استفاده كنيد.

 

آنچه كه آنرا خطوط زمان يا تجربه ميناميم

 پنهان كردن خطوط نازك در صورت بايد بصورتي خيلي ماهرانه انجام شود چرا كه پوست در حالت خشكي خود قرار دارد و رطوبت در كانصيلر را جذب خود كرده و باعث خشكي آن و در نتيجه ترك خوردن آن ميشود. به جاي كانصيلر ميتوانيد از مواد براق كننده كه مثل روتوش كردن عكس عمل ميكنند استفاده كنيد كه باعث بازتابي نور شده و ناحيه مورد نظر را روشنتر نشان ميدهند. كه خوب اولين ناحيه گونه ها هستند كه بچشم خواهند آمد

رمز و رموز آرايشي:    tricks on blush

اگر در زدن رژ گونه كمي سخاوتمندانه عمل كرده ايد و حالا و مجبور به پاك كردن آن هستيد احتياجي به پاك كردن تمام آرايش نيست. براي كم رنگ كردن رژ گونه اي كه پر رنگ است پنبه گلوله اي را برداشته و به نرمي و بصورت دايره اي و چرخشي روي رژ گونه بماليد تا بميزاني كه مناسب است آنرا كم رنگ كنيد. در اينكار استفاده از دستمال كاغذي باعث خط افتادن روي رژ خواهد شد و حتي آنرا قرمز تر هم نشان ميدهد. و خوب اين طريق در صورتي است كه رژ گونه پودري باشد. اگر رژ بصورت كرم يا ژل بود كمي كرم مرطوب كننده را روي رژ ماليده تا رنگ آن كم رنگتر و برنگ دلخواه شما درآيد.

 

 

چطور به يك گريمور يا آرايشگر اعتماد كنيم و از او تا چه حد انتظار داشته باشيم؟

بيشتر كساني كه مرا بعنوان آرايشگر خود انتخاب كرده اند   از وضع رفاهي خوبي برخوردارند  . كه خوب اين دسته خانمهاي مشكل پسندي هم هستند و گاهي بر حسب سابقه كارم از من تقاضاهاي آرايشي عجيبي دارند كه تقريبا امكان ناپذير است. كه هيچ مانعي در اين در خواستها نيست خوب اين براي من مايه خوشنودي است كه اين خانمها بقدري به اطلاعات من اطمينان دارند كه تقاضاهاي غير ممكن هم ميكنند. البته اينكه براي آرايش عروس به لس آنجلس دعوت بشوم يا براي يك پارتي به فلوريدا پرواز كنم مسلما در اين هيچ اشكالي نيست. مخصوصا كه تمام خرج سفر هم پرداخت شود. ولي بعضي مواقع حتي درخواستهاي خيلي كوچك هم بنظر غير ممكن و عجيب بنظر ميآيند.

چند وقت پيش بود كه يكي از همكاران شكايت ميكرد كه خانمي با كمال اطمينان كرم صورتي را خريداري كرده و بعد از استفاده كامل با ناراحتي و شكايت از اينكه چرا اين كرم زود تمام شده سر اين موضوع بحث داشتند كه از اين مسائل زياد پيش ميآيد.

توصيه من به تمامي خانمها در اين ضمينه ها اين است كه قبل از اينكه چيزي را بخريد يا با كسي در باره مسائل زيبائي خود مشورتي داشته باشيد از خواسته خود اطمينان كامل حاصل كنيد. مثلا اسامي در نقاط مختلف و كشورهاي مختلف با هم متفاوت است. قبل از اينكه مدل مو ئي را از آرايشگر خود در خواست كنيد حتما مطمئن شويد كه هر دو با يك زبان صحبت ميكنيد. اگر وسيله اي را خريداري ميكنيد حتما از آن اطلاع كافي حاصل كنيد و فقط بصرف صحبت دوستان قصد به خريد آنرا نكنيد چراكه شايد اين لوازم يا مدل مو اصلا براي شما نباشد.

نكته ديگر اينكه اگر هم بگفته و تعريف كسي با آرايشگر برخورد ميكنيد اگر از صلاحيت او اطمينان حاصل كرده ايد مطمئن باشيد كه چه از او ميخواهيد و خود را آماده براي تغيير كنيد. مثلا اگر براي ياد گيري يا آموزش يا تغيير چهره خود پيش كسي ميرويد ذهن خود را آماده براي اين تغييربكنيد چراكه در غير اين صورت احتمال كدورت و نارضايتي شما خواهد شد. و خوب اين نكته ميتواند كاملا برعكس باشد و شما با مدلي كاملا جديد و مناسب چهره شما روبرو شويد. اين نكته را توجه داشته باشيد كه تغيير بعد از مدت طولاني كم مشكل خواهد بود. اگر اين نكات را توجه كنيم ديگر كدورتي بين شما و آرايشگر شما بوجود نخواهد آمد و شما نيز انتظار مجزه از يك بنده خاكي را نخواهيد داشت.

 

 

 
Hit Counter

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به مارتين آرماند دات کام ميباشد
Copyright © 2003-2004
martinarmand.com, All rights reserved

برداشت مطلب و عکس غير مجاز مي باشد