HomeBody PaintingSpecial FXBeautyBridalMediaAboutContact

Your Hair Questions

سئوالات شما در مورد موهاي شما

علم يا تجربه؟

به همان اندازه كه به پوست خود اهميت مي دهيد به موها نيز توجه كنيد. بهرحال موها نيزرشد و زندگي مي كنند و مي توانند به سادگي بوسيله اشعها ي خورشيدي يووي اUVA يا يو وي بي UVB صدمه ببينند. اين دو اشعه مي توانند كيوتيكالهاي موي شمارا ( قسمت بيروني موها كه از قسمت دروني مو يعني كورتكس محافظت مي كنند) را از بين ببرند. كورتكس از شامل كراتين ها ( بافتهاي پروتئيني كه مسئول مقاومت و استقامت موها هستند) وملانين هستند كه مسئول رنگ موهاي شما هستند. بدون محافظت از كيوتيكال ها بافتهاي مو آب و مرطوبيت خود را از دست داده و بعد از خشكي، وز كرده و موها شكسته مي شوند.

 

موهاي من خيلي سريع خراب شده اند، مي خواهم كه آنرا بلند و سلامت نگهدارم، آيا رنگ كردن براي موهاي توصيه مي كنيد يا اينكه چه محصولي را براي آن توصيه مي كنيد؟

توصيه مي كنم كه موها را رنگ نكنيد مگر واقعا احتياج به پوشاندن موهاي سفيد داريد. بعضي از كمپانيها تبليغ مي كنند كه رنگ كردن موها با محصولات ايشان باعث قويتر و براقتر كردن موهاي شما مي شوند كه اين فقط يك تبليغ است. دو ماده اي كه در رنگ مو وجود دارد يكي آمونياك و پروكسايد يا همان بليچ Bleach  هر دو باعث شكسته شدن موها شده هر چقدر هم كه قوي و سلامت باشند خواهد شد.

بعنوان يك آرايشگر نبايد اين مسائل را بنويسم ولي فكر مي كنم صادق بودن بيشتر براي مشترياني كه براي مو و صورت خود پيش من مي آيند مهم است و اينكه به من اعتماد كنند كه سلامت ايشان هم براي من مهم است .

هيچ موئي زيباتر از موي اصل و رنگ نشده يا بقول انگليسي موي باكره نيست چرا كه رنگ اصل موهاي شما زير هر نوري درخشش متفاوت و زيبائي خاص خود را دارد و سايه روشن هاي آن در زير نور آفتاب يا حتي در شب نمي توان با هيچ موي رنگ شده اي مقايسه كرد.وقتي موئي رنگ شد مدت طولاني ( يا مدت كامل رشد دوباره آن) لازم است تا به رنگ حقيقي خود و آن درخشش اصلي خود در آيد.و خوب در اين هنگام مو وز كرده و احتمالا خشك خواهد بنظر خواهد آمد.

البته انتخاب صحيح ديگر كه ميتوانم نام ببرم حناي سنتي است كه از عصاره طبيعي گياهان تهيه مي شود و در حال حاضربه رنگهاي متفاوتي در بازار عرضه مي شود.كه خوب مي تواند بعنوان محافظ از اشعه خورشيد هم بكار رود. البته بگويم كه حنا بصورت بي رنگ هم در دسترس است كه مي توانيد با كمي حوصله آنرا با آب مخلوط كرده و روي موها گذاشته. البته بايد مواظب دستها و صورت باشيد كه رنگ آن به پوست منتقل مي شود. و البته براي خانمهاي هميشه در عجله شامپوي آن نيز وجود دارد كه كمپاني klorane  يكي از كمپانيهاي سازنده آن است.

اگر هنوز هم بدلايل مختلف رنگ شيميائي را ترجيح مي دهيد مي توانيد بدنبال رنگهاي باشيد كه خالي از آمونياك يا پروكسايد باشند. و خوب مطمئن باشيد كه رژيم غذائي شما شامل مقدار زيادي ويتامين Bاست كه براي استقامت مو و ناخن ها مفيد است. و هرزگاهي بجاي شانه يا براش از انگشتهاي خود استفاده كنيد و خوب پوست و مو را ماساژ دهيد.و خوب بعد از شامپو حتما از كانديشنر يا نرم كننده ها استفاده كنيد. و حتما كانديشنر تقويتي را فراموش نكنيد كه از كانديشنر معمولي قويتر بوده و مخصوصا براي رنگ شده توصيه مي كنم.

بايد ياد آور شوم كه استفاده زيادي از سشوار، اطوهاي مو، فر كننده ها، كه گرماي مستقيم را به مو وارد مي كنند باعث شكسته شدن و خرابي مو مي شوند. و همچنين فر كردن زيادي و هر نوع فري كه با ماده شيميائي يا گرما همراه باشد براي موها مضر است .

موهام خيلي چربه و دوست پسرم زنگ زد كه تا پنج دقيقه ديگه داره ميآد پيشم ؟ ديگه وقتي براي شستن موهام ندارم شما مي گين چيكار كنم؟

كل اگر طبيب بودي درد خود دوا كردي. نه بابا شوخي كردم. ادوتوالت مورد علاقه خود يا دوست پسرتان را برداريد و اسپري كنيد روي يك پارچه پشمي و كف سر را با آن بماليد اينكار هم روغن سر را از بين مي برد و موها را حالت پف كرده گي مي دهد و هم استايلي كه شما درست كرديد رايحه مورد علاقه شما را بخود مي گيرد و خوب اگرايشون اينبار كنسل كردند و سر قرار پيداشون نشد مي توانيد ازاسپري*  استفاده كنيد كه هم به موها براقي و آنها را تازه تر مي كند

* Spray freshen and shine

همه خانمها براشون پيش آمده كه روز بدي را از نظر موها داشتن و هيچ كاري نتوانستن بكنند چرا كه از پس موهاشون بر نيامده اند. بهش مي گويند بد هير دي   Bad Hair Day   . چكار مي كنيد? در منزل مي مانيد؟ يا كلاهي بر سر گذاشته؟ يا اينكه به آرايشگر خود زنگ مي زنيد و نفرين را بر عالم و آدم مي فرستيد. بهرحال هر مشكلي راهي دارد يا مثل دوست دختر من  با چهره آويزان، يك دست سشوار بدست و يك دست برس دست به دامن من مي شود كه يك كاري بكن يا از ته مي تراشمش.  از اين به بعد مي توانيد اگر مثل مثال بالا عجله نداريد سئوالات خود را در مورد مشكلات مو ( نه مشكلات پزشكي فقط آرايشي) از طريق ايميل با ذكر سن و محل سكونت خود فرستاده تا در صورت امكان به آنها پاسخ گفته شود

بعد از كلي وقت صرف كردن موهايم را صاف كردم ولي امروز صبح بمحض اينكه از در رفتم بيرون همش وز شد چه راهي را توصيه

 مي كنيد ؟

اين يك مشكل عمومي است كه اكثر خانمها با آن مواجه شده يا مي شوند.متاسفانه كمبود رطوبت در موها و ويتاميني كه از استايل كردن با گرما و وضع آب و هوا بوجود مي آيد اين مشكل را باعث مي شود.كه خوب واقعا  مي تواند اعصاب خورد كن باشد كه بعد از اين همه كار دوباره حاصل آن موهاي وز باشد.البته خبر خوب در اين مورد اين است كه  شما مي توانيد از اين مسئله جلوگيري كنيد اگر مواد مورد لازم و محصولات صحيح را براي موهايتان بكار ببريد.

اول اينكه مطمئن باشيد كه شامپو و نرم كننده شما از نوع مرطوب كننده هاي قوي هستند كه بروي بدنه موها اثر گذاشته و موها را ترميم مي كند و همينطورمثل يك لايه نازك محافظ روي سطح بيروني موها كشيده شده كه مو را از آن خشكي در مي آورد.دوم اينكه مي توانيد از سرم هاي مو كه از وز كردن آنها جلوگيري مي كنند استفاده كنيد. چند قطره از آن را كف دست گذاشته و مطتئن شويد كه بطور يكنواخت از ريشه تا نوك به تمامي موها ماليده شود. اينكار نه تنها موها را براق نگهميدارد بلكه مثل يك سد محافظ براي موها عمل مي كند. و از ورود رطوبت ونم اظافي در هوا به ريشه موها جلوگيري مي كند. و باالاخره ايده خوبي است كه براي مدتي از لوازم گرمائي براي موها استفاده نكنيد و اجازه دهيد كه موها بصورت طبيعي خشك شوند مخصوصا اگر بصورت مكرراز اين وسايل براي درست كردن موها استفاده مي كنيد .

 

سئوالي كه بارها از من پرسيده مي شود،

 موهايم را خيلي كوتاه كردند خدا ضليلشون كنه گفتم يكم بزن ولي قيچي رو برداشت افتاد به جون من اصلا اين يارو با من لج بود و از من خوشش نمي اومد حالا شما چه را هي را توصيه مي كنين كه زود موهام در بياد.؟

 والا تا قبر آ آ آ من هم معجزه نمي كنم ولي قول ميدهم كه طرف قيچي هم نرم. 

داستان بالا براي همه اتفاق افتاده. و بعضي موقع داستان غم انگيزي است مخصوصا كه مجبور باشيد براي مدتي با كلاه موها را پنهان كنيد. ولي اگر كمي حوصله بخرج دهيد شايد راههائي وجود داشته باشد. راهي كه از همه راهتر است اينكه  نان را به نرخ روز بخوريد. يا اصلا نان نخوريد. مزاح بود.

شما مي توانيد به نسبتي كه موها رشد مي كنند آن را به مد روزي كه براي موهاي كوتاه موجود است درست كنيد. كه خوب اين راحترين راه آن است . راه دوم اينكه سيستم غذائي خود را براي رشد مو و سريع تر كردن آن تنظيم كنيد كه خوب اين را مي توانيد با متخصص اينكار در ميان بگذاريد و البته آب فراوان نوشنيدن را فراموش نكنيد. نكته بعدي اينكه حتما موهاي خود را در موقع لازم كمي كوتاه كنيد كه هم به رشد آن كمك مي كند هم از موخره شدن جلوگيري مي كند. و خوب مي توانيد از وسايلي مثل گل سر يا وسايل تزئنيي مو استفاده كرده و چند هال لايت هم به موها اضافه كنيد كه خوب تا مدتي هم مد و تغيير جديدي براي شما شده و هم كوتاهي آن بنظر نمي آيد.و راه ديگر اگر خيلي از مدل اصلي شما كوتاه تر شده مي توانيد  مدل موهاي آفريقائي از تكه موهاي طبيعي يا مصنوعي از پيش ساخته شده استفاده كنيد كه بصورت بافته يا صاف در بازار يافت مي شود كه هم موها بلند و پر پشت بنظر مي آيند. كه خوب اينكار را بايد يك آرايشگر توانا انجام دهد و شما مي توانيد راههاي نگهداري و تميز كردن از اين نو مو را هم سئوال كنيد.

از سر كار مستقيم راهي يك پارتي هستم چطور مي توانم با وسايلي كه همراه دارم موهايم را درست كنم؟

 

  اكثر محصولات آرايشي به سايز هاي ميني يا كوچك هم در فروشگاهها يافت مي شوند. براي درست كردن موها تعدادي از اين وسايل را لازم داريد كه بدين طريق مي توانيد آنها را سركار و در كيف خود بهمراه داشته باشيد. اسپري ولومايزر كه موها در موها پوش بوجود مي آورد يكي از اين لوازم است كه مي توانيد آنرا بر ريشه مو پاشيده كه حجم موها را بيشتر نشان مي دهد. و خوب بهترين سشوار هم كه اگر ميني آنرا در دسترس نداريد دست خوش كن هاي توالتها بهترين سشوار براي مواقع ضروريست. و وسيله بعدي برس مخصوص صاف كردن موهاست  كه موها را از ريشه تا نوك برس كشيده تا خوب صاف شود. و خوب براي اين طور مواقع بد نيست كه برس لوله اي را هم به ليست كشو اضافه كنيد. البته برس لوله اي كه براي استايل با گرماست. و اسپري نگهدارنده از نوع قوي آن هم از لوازم مورد نياز است. اگر تمام اين وسايل هم كمكي نكرد راه ديگر نم دار كردن مو و زدن كمي صابون دست به موها و نوك آن و جلوي سر است و شينيون كردن آن و پيچيدن موها به پشت. وسيله مناسب ديگر كه هميشه لازم است بابي پين يا سنجاق سر كه مي توانيد چند مدل مختلف آنرا در  جا ماسوره اي نگهداريد كه تمامي باندازه كف دست مي شود و چند كش بي ريگ سر هم در كنار آن بهترين كلكسيون آرايشگري را بوجود مي آورد. و خوب در آخر اگر هيچ كدام كار ساز نبود مي توانيد با مارتين تماس بگيريد  .

Hit Counter