HomeBody PaintingSpecial FXBeautyBridalMediaAboutContact

موهاي شما

دانستنيهايي در باره مو

1.      رشد مو در يك ماه بين 1 تا 5/  1    سانتي متر است

2.      تعداد مو در يك سر بين 100000 تا 150000 مي باشد

3.      دوره حيات مو بطور نسبي بين 2 تا 6 سال است.

4.      75 تا 90 روز بعد از مرگ، مو از ريشه جدا مي شود.

5.      يك تار مو مي تواند 300 درجه حرارت را تحمل كند.

6.      يك تار مو مي تواند 40 تا 100 گرم وزن را تحمل كند.

7.      رطوبت مناسب براي مو بين 35 تا 60 درجه است.

8.      مو بطور طبيعي رطوبت هوا را جذب كرده و به اندازه 10 تا 15 درجه به قطر آن اضافه مي شود.

9.      عمر لاله هاي رنگي مو 35 سال است.

10.  اگر مو قبل از 35 سالگي سفيد شود، مي توان چند علت را براي آن ذكر كرد. 1. عامل ارثي 2.كمبود مواد غذايي 3. امراض مو 4. ناراحتي عصبي 5. شوك 6.ترس 7.تصادف.

11.  ريزش طبيعي مو در 24 ساعت بين 10 تا 30 تار مي باشد.

12.  علت ريزش غير طبيعي مو عبارتند از: ۱. كمبود مواد غذايي ۲. ضعيف شدن پياز مو ۳. ترشح اضافي غدد چربي مو ۴. زايمان ۵. رژيم غذايي ۶. عمل جراحي

13.  قابليت كشش مو بين ۱۲ تا ۲۵ درصد طول آن مي باشد.

براي چه آرايش مي كنيم؟

 آرايش صحيح كدام است؟ كدام رنگ با پوست چهره و رنگ موي ما تناسب دارد؟ كدام لوازم آرايشي بهداشتي مي تواند ما را در ارائه تصويري بهتر از خودمان ياري كند؟ بي ترديد اينها سوالاتي است كه ذهن هر خانم وحتي آقايي را كه به نظم و ترتيب در شكل ظاهري و رفتارش اهميت مي دهد بخود معطوف مي دارد.

آرايش مناسب شخصيت آدم را مي پوشاند و چهره ديگري از او ارائه مي دهد كه شايد به هيچ وجه با شخصيت دروني فردهمخواني نداشته باشد.بر اساس يك نظر سنجي جامع كه در فرانسه انجام شده، 50 درصد از خانمهاي جهان تيپ خود انمي شناسند و نمي دانند چه فرم آرايش مو، رنگ، لاك ناخن و يا چه مدل لباس با صورت و اندام آنان تناسب دارد. دوچيزدرزيبايي زن فوق العاده موثر است. اول گيسو و بعد چشمها، و زني كه به زيبايي اين دو عضو خوب توجه كند بي ترديد مورد توجه همسرش قرار خواهد گرفت. اگر خانم با شخصيتي كه مورد احترام همه است. موهايش را بطرز جلفي بيارايد،حتي نظر نزديكانش هم نسبت به او عوض خواهد شد.خانمها تا سن 20 بايد آرايش فوق العاده ساده و مختصري انجام دهند. در سنين 20 تا 30 اندكي بر آرايش خود بيافزايند. البته فقط اندكي. و در سنين بين 30 الي 40 اين آرايش كمي غليظتر شودو از 50 سالگي به بعد آرايش مثل دوران 20 سالگي مجددا ساده و مختصر شود.

آرايش چه اهميتي دارد؟

آرايش چه اهميتي دارد؟ جواب به اين سئوال در بيشتر افراد يكي است. تصويري زيباتر از خود در اذهان عمومي ترسيم كردن. در آقايان اين مسئله كمي متفاوت است. آرايش در نظر آقايان ايجاد نظم و ترتيب در رفتار، پوشش و آرايش مناسب، احترام اجتماعي را نسبت به آنان بر خواهدانگيخت.

اين يك واقعيت امر است كه ما بيشتر آدمها را بر اساس شكل ظاهري آنها مورد قضاوت قرار مي دهيم، نمونه بارز آن فيلم مارمولك يا آدم برفي است.

دانستنيهيد شود. مي توان چند علت را براي آن ذكر كرد. ۱.عامل ارثي ۲. كمبود مواد غذايي ۳. امراض مو ۴. ناراحتي عصبي ۵. شوك ۶. ترس ۷. تصادف

نژاد مو

صاف- نژاد سياه

بيضي - نژاد اروپايي

گرد - نژاد آسيايي

قابليت هاي مو

۱. قابليت جذب آب

 ۲. قابليت كشش

 ۳. قابليت شكل پذيري ﴿گوگرد ﴾

 

ساختمان شيميايي مو

موها از لحاظ شيميايي از مواد و عناصر زير تشكيل شده است

كربن ۵۰ درصد

ازت ۴۵ درصد

هيدروژن ۴۵ درصد

اكسيژن ۴۵ درصد

گوگرد ۴ درصد تا ۵ درصد ﴿ آهن - آهك - نمك - سود - پتاس - اكسيد آهن ﴾ به مقدار بسيار كم

 

ساختمان تار مو از نظر مولكو لهاي رنگي

چناچه يك تار مو را در نظر بگيريم. در قسمت مايع كورتكس يا سفيده موسسه نوع مولكول رنگي وجود دارد و تمام بحث ما در قسمت رنگها در باره اين ملكولها مي باشد.

رنگ تمام موهاي مردم دنيا از مشكي تا بور روشن از سه نوع مولكول رنگي درست شده است كه عبارتند از: قرمز - آبي - زرد كه در موهاي مختلف نسبت اين سه ملكول با هم فرق مي كند. بدين معني كه در موهاي مشكي ملكولهاي آبي و در موهاي خرمايي ملكولهاي قرمز و در موهاي بور ملكولهاي زرد بيشتر است.

 

ارزش مو و مدل آن

در گذشته مو و زلف و گيسوان زنان به چند صورت جلب توجه مي مي نمود. اول گيسوي بلند، كه آنرا مقدم بر تمام محاسن ظاهري زن مي دانستند كه هر چه پر پشت تر و بلند تر و پر رنگ تر بود، به همان مقدار جالب تر و دلفريب تر و ارزشمند تر مي آمد و نامرغوبترين زنان و دختران آنهائي بودند كه موهاي كم پشت، كم رنگ، سست و كوتاه داشتند و بدترين تنبهات و سخت ترين ناسزاها به يك زن آن بود كه گيس وي را كوتاه كرده يا چيده باشند تا آنجا كه ﴿ گيس بريده ﴾ از بدترين دشنامهائي بود كه به يك زن مي دادند و زنهاي بدكاره و ناشزه را با بريدن گيسوان انگشت نما و سرافكنده مي ساختند. همچنانكه بهترين اوصاف درباره گيسو، بلندي و پري و جعد و شكن آن بود كه خواستگاران، خبر آن را براي دامادها مي بردند و شعرا آن را كمند كشش دلبران مي خوانند.

در گذشته هاي دور از اين گونه گيسوان فراوان به چشم مي آمد و بسا از بلندي تا بن پا مي رسيد. و از جهت منزلت 

بايد با شانه فيروزه شانه مي شد. زني با چنين گيسو بود كه چنان در نزد شوهر گرامي مي شد كه برايش حوض نقره و نمكدان نقره فراهم نموده و جان عزيزش را فدايش مي ساخت.

 

انواع مدلهاي مو در گذشته

پس بهترين مدل مو در درجه اول آن بود كه هر چه بيشتر باشد و پيچ و تاب آن. كه آنرا دو شاخه بافته و دو طرف شانه ها بيندازند، يا هفت شاخه كه دو شاخه آنرا بروي شانه ها و پنج شاخه آنرا در پشت اندازند و چهل و يك ساقه كه با سليقه خاصي بافته از روي شانه ها تا پشت و اطراف افشان نمايند، كه آنرا چهل گيس مي گفتند.

زلف اينگونه موها نيز به اين شكل بود كه فرق سر را از وسط گشوده، قسمت پشت رابه طرف سرعقب شانه زده بر سر هم بافته يك منگوله ابريشمي از رنگ مو مي آويختند و در ميان منگوله ها دانه هاي قيمتي مانند مرواريد و ياقوت و مثل آن آويز مي ساختند و بر جلوي آن بالاي پيشاني يا يكي از دو طرف سر. گل و جواهر مي زدند و موهاي دو طرف را به گونه هائي كه ذكر شد آرايش مي كردند. 

مدل ديگر مو آنكه آنرا به همين نحوه شانه زده جهت بلند تر ساختن آن ، سر گيس هائي بر سر شاخه هاي مو بافته، آخر آنرا زنگوله هاي ريز از نقره مي زدند.و اين مدها را براي جلوي سر و دو طرف بكار مي بردند. اول اين كه مو را در جلوي سر از محاذي گوشها دو نيم كرده قسمت عقب را يك شاخه يا چند شاخه بحسب پري و كمي مو بافته قسمت جلو را بصور مختلف دم طاوسي، و پنجه كلاغي و چتري و دم اردكي مي كردند. مدل دم طاوسي كه مثل چتري اطراف آنرا بالا برده و با لعاب كتيرا و ميداشتند و در چند جاي آن پر طاوس هاي كوچك مي زدند.

مدل پنجه كلاغي كه جلوي پيشاني را چند شاخه كوتاه مو چسبانده دم آنرا داخل بافته هاي عقب مي كردند.

مدل زلف رو گوشي كه از روي گوشها مي گذشت و در چتري كه بالاي پيشاني قرار مي گرفت را با يك انگشت فاصله، با ابروها در خط آنها چيده دو طرف آنرا تا نزديك چانه شانه زده انتهاي آنرا حلقه كرده بطرف بالا بر مي گرداندند. مدل دم اردكي كه جلو را به اشكال مذ كور و روي گوشها را از زير گوش مستقيم يا مايل يا نوك تيز برش مي دادند، و نوع ديگر كه از يك طرف فرق باز كرده سمت زياد را در روي پيشاني تاب و دالبر داده به سمت ديگر مي كشيدند و در آخر مد موهاي مجعد كه عاليترين انواع مو محسوب مي شد، نيكوترين مدل آن اين بود كه فرق را از وسط شكافته بر آن شانه كامل زده چين چين و گره گره روي شانه ها افشان مي كردند، و از پري و بلندي مو همان بس كه گفته شود كمترين آن موئي بود كه تا مهره كمر مي رسيد. و پس از آن گيسواني كه تا پائين كمر و روي سرينها را مي گرفت و در ميانشان گيسواني كه بدون سر گيسي چون شاخه هاي بيد مجنون با خراميدن تا مچ پا موج و شكن مي نمود.

در اين صورت دشوارترين كار آرايش زنان شانه كردن گيسوانشان بود، مگر اينكه با كمك نفر ديگر مي توانستند آنرا انجام دهند. چه خار گيسوهائي در اندازه هاي مختلف كه به سرگيس ها مي بافتند. سرگيس هائي كه هم خودشان ساخته، هم آماده آنرا از خرازي فروشها مي خريدند. شانه كردن اينگونه موها، مخصوصا كه كرك شانه شده، از هم باز و صاف شده باشند مچ آهنگران و كت خمير گيران لازم داشت و حداقل بين دو‌، تا سه ساعت وقت مداوم كه به آن مچ زده و كلنجار بروند. به همين حساب كارگران حمام از يك صبح تا ظهر و يا بعد از ناهار تا غروب فقط مي توانستند به دو، سه مشتري برسند، و از قوت رشدشان همين بس كه در هر نوبت حمام و شانه زدن كه هميار يا دلاك بايد نهايت زور و فشار مچ را بكار ببرد، مشت بزرگي مو در دستشان جمع مي شد.

و اينك دستورات و داروهاي زير كه در امراض مو بكار مي آمد: اگر مو رشك و جانور گذاشته بود شب آنرا با نفت آغشته، دستمال بسته صبح شانه را نخ بسته نخ كش مي كردند. اگر نقطه اي از موي سر مي ريخت سير كوبيده بسته و گرمي مي خوردند. اگر مو خوره شده بود با آب تنباكو شسته لعاب ﴿ اسفرزه ﴾ يا لعاب ﴿ خطمي﴾ مي ماليدند. اگر چرب و روغني بود با آب نمك يا آب نعنا مي شستند. براي قوت مو ﴿ مازو ﴾ ي كوبيده يا ﴿ برگ مو ﴾ مي بستند  يا با آب جوشانده ﴿ هليله سياه ﴾ يا ﴿ آمله ﴾ مي شستند. و براي ريزش مو روغن مورد يا ﴿ روغن با بونه ﴾ مي ماليدند. 

 

شانه

شانه ها به دو نوع خاصه و معمولي، از عاج فيل و شاخ گوزن و چوب درخت توت و زيتون و شمشاد ساخته مي شدند. شانه هائي از حيث خاصيت ماده خام، نه تنها به آن حد با دوام كه مي توانستند براي چند نسل كار بكنند، بلكه از جهت بهره دهي كه هر چه زيادتر كار مي كردند ، بهتر در مو نشسته و نرم تر و دلخواه تر مي گشتند و بخاطر نيروي ذاتي و گرمي طبع ، باعث استحكام پياز مو و قوت پوست سر مي شدند. شانه هائي بدون دسته در اندازه هاي كمتر از يك وجب قد و چهار انگشت پهنا، بلكه گاهي اوقات يك وجب قد و چهار انگشت پهنا ، بلكه گاهي اوقات يك طرف كه يك طرف دنده هايشان براي مردها، با فاصله اي دنده متوسط و دو طرف دنده هايشان، با يك طرف ريز و طرف ديگر درشت براي زنان كه فاصله ميان دنده هاي طرفين را بر روي عاج و شاخ گل و برگ هاي طلا يا نقره مي گرفتند، همراه پيرايه هائي كه بر آن مي بستند مي گفتند كه اينان بايد دو شانه با دو نوع دنده داشته باشند، و از حيث حسن و عيب نيز آن كه هر چه دنده هايشان لطيف تر و نرم تر با پرداختي تر زيباتر تراشيده شود، نشانه خوبي آن بود و بديشان سرسري تراشيده شدن و زبري دنده ها كه باعث گير كردن به مو و كندن آن بشود، و اين همان شانه هايي بودند كه هر چه بيشتر كار مي كردند بهتر مي شدند.

تا كم كم شانه هاي خارجي، ابتدا از شاخ طبيعي و با ساخت و ساز بسيار عالي وارد شدند و به مرور كه تبديل به كائوچو و مواد پلاستيكي و مانند آن گشتند، بهمان نسبت هم باعث ريزش مو گرديدند، خاصه تيزي سر دندها يشان بخاطر مواد نفتي بودن جنس سبب صدمه رسانيدن به پوست سر و ضعف و بيماري آن شدند، تا امروزه كه مگر سر پر موي و چنان گيسواني را در ميان ايلات بتوان يافت.

 

اهميت رنگ مو در نزد گذشته

همانطور كه قبلا گفته شد رنگ مو نيز از خصوصيات بارز آن بود كه تا چه حد پسنديده و ناپسند بوده باشد و مقبولترين، در آن روزگار تيرگي آن بود كه هر چه زيادتر به خرمائي و سياهي مشكي ميگرائيد جالبتر مي آمد، و هر چه بي رنگ تر و كمرنگ تر بود نا مقبول تر و نا

نا مطبوعتر از همه، موي بور و زرد و صاف و ابريشمي و افتاده بود كه  كمتر جلب نظر مي نمود. همچنانكه هر چه ابرو، پرتر و پر پشت تر و كشيده تر و پيوسته تر و سياه تر و چشمان هر چه درشت تر و سياه تر و داراي موهاي سياه بلند بود طالب زيادتر پيدا مي نمود و تنها جمله اي كه بس بود تا خواستگار مخالفي بر زبان آورده، داماد را از زن يا دختري دلسرد نمايد آن بود كه بگويد: ﴿ بوروير﴾ خاصه اگر با بوري و كمرنگي مو، چشمان زاغ نيز همراه مي شد كه بگويند ﴿ زاغ و بور و وير و وارفته ﴾ تا كار خراب كنند.

 

موهاي شما در مورد شما چه مي گويند؟

شايد اين اشتياق و نفرت نسبت به موي سياه و بيرنگ و دقت بر پر رنگي آن، صرفنظر از اثرات بومي و سر زميني، بخاطر تعاريف و تكاذيب علم فراست يعني قيافه شناسي بوده كه علما آن را در كتاب آورده در اختيار قرار داده بودند. در اين نظرات موي سست و كم رنگ را دليل سستي و بيحالي و تنبلي و خيالات سوداي و بي ثباتي و عدم وفا و كم التفاتي و كم محبتي و رفيق ميان راهي و بي طاقتي در شدائد و مصائب و راغب و راغب به انزوا و انفراد و بي توجهي به عفاف و پاك دامني و امانت و صداقت و حيله گري و عشوه پردازي و غمازي و فتنه گري و امثال آن دانسته، صاحب موي پر رنگ را فعال و نيرومند و با ثبات و با وفا و گرم و صميمي و متصف به صفات ارزنده خوانده بودند، تا آنجا كه امتزاج موي زرد و چشم خاكستري و زاغ را نمام و مفتن و بد طينت و مخرب و مثل آن دانسته كه تا حد امكان بايد از ايشان احتراز كنند و صاحب موي تيره را مخصوصا اگر خرمائي، پر رنگ و مجعد و محكم و صاحبش داراي پوست گندمي باشد بهترين دانسته كه داراي مزاياي بيشمار و در متقابل موي زرد و موي زياد تيره مايل به سرمه اي كه اولي را نشانه بد طينتي صاحب آن و دومي را غم فزا و اندوه رسان و خبر چين و فتنه انگيز و شوم و ناسازگار مي گفتند. مبحث موي سر همواره افكار و توجه شعرا را بخود جلب نموده و غالبا در طي اشعار عاشقانه خود با تشبيه و كنايه و توصيف مكنون قلبي خويش را ابراز داشته اند.

اين مطلب صحيح است كه از موي سر نكات زيادي راجع به ماهيت و  صفات باطني اشخاص مي توان فهميد ولي آنچه را كه از مشاهده موي سر كشف مي نمائيم بايد با ساير علائم قيافه هم تطبيق دهيم تا قضاوت ما مقرون به حقيقت گردد

رنگ موي شما

نكته مهمي كه در باره رنگ موها و رنگ چشمها بايد حتما دقت شود اين است كه اين رنگها نژادي نباشند، زيرا چشمها و موهاي نژادي در بين يك ملت عموميت دارد.

مثلا اروپاي شمالي نژادا داراي موي بور خيلي باز مي باشند. لذا صفاتي را كه براي صاحبان موي بور در اينجا ذكر مي كنم شامل عموم مردم اين نژاد نخواهد شد. بنابر اين بدقت ملاحظه نمود و رنگ موها و چشمهاي نژادي را تشخيص داد و از غير نژادي تفكيك نمود. بطور كلي مو و انرژي در يك رديف سير مي كنند يعني هر چه مو پر پشت تر و قشنگتر باشد انرژي و قوت شخص هم زيادتر و ارزنده تر است. پر مو بودن دليل نشاط - نيرومندي و بنيه قوي مي باشد و زيادي آن هم نشانه شرارت است. اشخاص با لطبيعه پر مو معمولا به زندگاني آزاد و خارج از شهر و محيط كم جمعيت مايلند.

كم مو بودن علامت ترس و ناتواني جسمي و در عين حال  دليل توانائي عقلي فوق العاده است. اغلب نوابغ كم مو بوده اند. اشخاصي كه با لطبيعه كم مو هستند معمولا به زندگاني در داخل شهر و محيط پر جمعيت بيشتر متمايلند.

موي دراز علامت سخاوت - متانت - بردباري و تاني است.

موي كوتاه علامت تندي - عصبي بودن مزاج - عجله و شتاب است.

موي مجعد كسي كه داراي موي مجعد ﴿فرفري ﴾ مي باشد مهربان و خوش مشرب است.

موي خشن موئي كه مثل سيم و مفتول سخت و خشن است. صاحب آن داراي صفت مردانگي و صبر و تحمل مي باشد و همچنين حاكي از شخصي است كه طبيعت خشن دارد ﴿ مخصوصا زنها ﴾ و در ضمن صاحب اين مو بسيار فعال است.

موي نرم اشخاصي كه داراي موي نرم ابريشمي هستند بالطبيعه نجيب و باشفقتند و كسي  را آزار نكرده و نمي رنجانند و اگر اجبارا طوري رفتار كنند كه موجب رنجش طرف شوند خودشان بيش از طرف رنج مي برند. اين مسئله در زنها بيشتر صادق است، شخصي كه داراي موي نرم است تخيلي و مستعد تحريك است و بسهولت اغوا مي شود.

موي قهوه اي علامت ثبات و استقامت و محبت و انس فراوان است.

موي سياه، موي سياه بسيار كم است، زيرا اغلب موهائي كه سياه مي نمايند. اگر تميز شسته شوند برنگ قهوه اي تاريك نمودار مي گردند. با وجود اين، موي سياه علامت غمگيني، خود پرستي و تبعيت از شهوات نفساني است.

موي بور علامت تلون مزاج و دمدمي بودن است

موي طلائي نشانه عيش و عشرت دوستي صاحب آن است.

موي قرمز و خرمائي علامت جنگ طلبي و ستيزه جوئي و پيروي از اميال و خواهش هاي نفساني است.

 

مو کوتاه کردن یا چای دارچین

بعد از ورود ماشين اصلاحT دو كارگر زبده در ميان سلماني هاي آن روز وجود داشتند يكي استاد عليقلي كه ريش را با قيچي مثل تيغ از ته مي زد بعد از بعد از ورود ماشين هم با قيچي را حفظ كرده بود. و ماشين  را كه پديده  تازه اي بود. نپذيرفت، و ديگري ابراهيم پاشائي مهاجر كه هر نوع سر را فقط بايد با تيغ و قيچي اصلاح مي نمود، كه اين  شامل هر نوع اصلاح، اعم از پشت گردن﴿طبيعي ﴾ و ديگر تا سرهاي ﴿اكبژس ﴾ و ﴿ آلبرس ﴾ و غيره مي گرديد و رو و توي زلف را با تيغ كم مي كرد و اصولا ماشين بكار نمي برد كه اهميت اين فنون را البته صاحبان فن درك مي كنند.

تابلو هاي جورا جور زير هم، بر سر در سلماني ها از همين زمان يعني با روي كار آمدن سلماني هاي جديد باب شد. چه تا آن وقت سلماني اي تابلو نزده بود، تابلوهاي جديدي از اين قبيل: سلماني خاصه خان، سلماني تميز، سلماني هنر، سلماني خاصه خان، سلماني نظيف، كه بعضي به نام فاميلي مانند آرايش ديارمندو رستگار تابلو مي زدند. سلماني هاي خيابان رفاهي و لاله زار كه غير ار فارسي اسم فرانسه اي آنرا هم مثل كوآفور زينت بخش تابلوها مي كردند. و اينها كساني بودند كه اگر خود ارمني يا كليمي هم نبودند، مشتريان غير مسلمان را هم اصلاح مي كردند، چه جز اينها ديگر سلماني ها از پذيرفتن مشتريان غير مسلمان ها اجتناب مي ورزيدند، تا آنجا كه بعضي اين موضوع را تابلو كرده با مقوا نوشته پشت شيشه دكان مي آويختند ﴿ غير مسلمان اصلاح نمي شود ﴾ يا ورود اشخاص غير مسلمان ممنوع. يا از اصلاح غير مسلمان معذوريم. يا ورود افراد خارج از مذهب اسلام به اين سلماني ممنوع مي باشد.

اگر چه همگي دروغ گفته تابلوها را براي اغفال مردم و تبرئه خويش مي زدند.

اما تابلوهايي هم پشت شيشه سلماني هاي قديم آويخته بود كه با حقيقت مطالب مي خورد، تابلوهايي كه بر رد ريش تراشي زده شده بود با اين مضامين از تراشيدن ريش معذوريم يا در اين سلماني ريش تراشيده نمي شود. اين تابلو از گرسنگي اگر نباشم   من ريش ترا نمي تراشم.

باتغيير فرم سلماني ها و زينت دكاكين و پنهان شدن مغازه هايشان يا كاغذهاي پشت شيشه اي كه امروزه دوباره متداول و پيدا شده و بعد كم كم پاي دختر بچه هاي شش هفت ساله تا ده و دوازده ساله متجددين هم به سلماني بازگشت، بفرم هاي آلاگارسون و چتري و آلامد اصلاح مي شدند. تا كم كم كه مسئله كشف حجاب به ميان آمده اصلاح زنان هم كه تا آنروز حتي تصورش هم بذهن كسي خطور نمي كرد كه مردي سر زني را اصلاح و مرتب كند معمول گرديد و فر و آرايش آن نيز متداوال گشت.

تاريخچه فر

فرم دادن به موي سر از زمانهاي دور آرزوي خانمها بود. آنها براي دستيابي به اين كار انواع و اقسام روشها را مي آزمودند. فر اولين بار توسط چيني ها و با سفيده تخم مرغ روي موي سر به مرحله عمل در آمد. روشهاي ديگري كه بعد ها بكار بسته شد عبارت بود از اينكه:

 1) خانمها موها را به قطعات كوچك چوب مي پيچيدند و بعد سفيده تخم مرغ را براي ثابت نگه داشتن روي آن مي كشيدند و به اين ترتيب فر مو شكل مي گرفت.

2) بعد ها براي فر گذاشتن از حرارت استفاده مي كردند. به اين شكل كه يك تكه آهن لوله شده را روي آتش مي گذاشتند و وقتي كه گرم مي شد، فوري مو ها را به آن مي پيچيدند. دراين مرحله موها حالت فر بخود مي گرفت و به اين ترتيب فر گرم رواج پيدا كرد.

3) بعدها اين شكل از فر گرم حالت كاملتري بخود گرفت يعني وسيله آهني با جريان الكتريكي گرم مي شد و آن را طوري تنظيم مي كردند كه حرارت بيش از حد نشود، ولي در اين شكل از كار هم گاها اتفاق مي افتاد كه موها با پوست سر سوخته و ايجاد زخم مي نمود. بديهي است در اين شكل از كار، زيانهاي بسياري به مو وارد مي شد.

4) بعد فر با بيگودي مخصوص رايج شد. به اين ترتيب كه ابتدا موها را خيس نموده، سپس با بيگودي مي پيچيدند. اين نوع فر بدون ضرر بود، ولي دوامي هم نداشت و در عرض يك الي دو روز از بين مي رفت.

5) در سال 1925 ، در فر گرم تغييراتي بوجود آمد. بدين معني كه تا آن زمان بيگودي ها را به صورت عمودي و قائم به سر مي گذاشتند و موها را با آن مي پيچيدند ولي از آن تاريخ به بعد بيگوديهايي تهيه شد كه بصورت موازي، روي موها قرار مي گرفت و بعد با بخار گرم شده و سپس آن را خشك و باز مي كردند.

6) در سال 1930 فر سر ( اورولد) توسط شخصي بنام Dareit  در آمريكا كشف شد و در سال 1940 براي اولين مرتبه در آلمان توسط شركت شوارتسكف تهيه و به بازار عرضه شد. فر سر در دوام ميزامپلي، كاملا موثر اشت. موهاي صاف پس از 1 اي 2 روز ميزامپلي را از دست مي دهند، ولي مو ئي كه فر شده باشد، حداقل يك هفته ميزامپلي را در خود حفظ مي كند.

 

موي سر و كلاه گيس در تاريخ

به طوري كه از قديمي ترين آثار و مدارك تاريخي بر مي آيد، مردان و زنان از روزگاران كهن، موي سرشان را آرايش داده اند. نكته جالب توجه اين است كه آرايش موي سر، هيچگاه نشانه  تمدن پنداشته نشده است. نژاد هاي اوليه و غير متمدن بشر در سراسر جهان همواره توجه فراواني به موي سر خود كرده اند.

به نظر مي رسد كه موي فردار، حتي در روزگار باستان جالبتر از موي صاف بوده است. براي فر دادن موي مردان و زنان، از برخي وسايل مصنوعي نيز استفاده مي شده است. مردها ريش خودشان رانيز فر مي زده اند.

با گسترش تمدن در جوامع انساني، روشهاي فر دادن موي سر نيز متنوع تر شد. مثلا در دوره رنسانس، استفاده از سنجاق برا فر زني، حنا براي رنگ كردن و كلاه گيسهاي ابريشمي، در سراسر اروپا رواج يافت.

به بيان ديگر مردها بقدري به داشتن موي بلند و آراسته علاقه مند بودند كه هنري هشتم پادشاه انگلستان دستوري صادر كرد كه به موجب آن تمام مردها مجبور شدند موي سرشان را كوتاه نگهدارند. ولي در عوض به ايشان اجازه داد كه ريشهاي زيبا بگذارند. و سبيل شان را هر چه مي خواهند تاب دهند. وقتي جيمز اول در سال 1603 ميلادي بر تخت سلطنت انگلستان نشست، مردها دوباره موي سرشان را بلند و فر دار كردند.

رسم كوتاه نگهداشتن موي سر در نزد مردها به طور قطع در سده نوزدهم پذيرفته شد. اما زنها از صدها سال پيش به داشتن موي بلند خو گرفته بودند، زيرا در اين مدت همواره به ايشان گفته مي شد كه موي سر، نشانه قله افتخار در جمال ايشان است. باوجود اين، بد نيست بدانيد كه كوتاه كردن موي سر در دربار لوي چهاردهم پادشاه فرانسه رواج داشت و در دربار جيمز اول پادشاه انگلستان نيز مد بود.

 

شناخت رنگها

وقتي قرار است آرايش كنيد، كدام رنگ را بر مي گزينيد؟ در آرايش صورت، رنگ كردن موي سر و حتي انتخاب رنگ لباس از كدام دانش بهره مي جوئيد؟ شناخت رنگها به شما كمك مي كند تا در اين راه بهتر عمل كنيد. رنگها عموما به دو گروه عمده رنگهاي سرد و گرم تقسيم مي شوند. رنگهاي سفيد و سياه به عنوان رنگهاي خنثي شناخته مي شوند. تمام رنگهايي كه زودتر به چشم مي آيند، رنگهاي گرم هستند و رنگهايي كه ديرتر بچشم مي آيند رنگهاي سرد خوانده مي شوند، رنگهاي سرد مانند سري خاكستري، زيتوني، دودي براي پوستهاي روشن مناسبند. رنگهاي گرم مانند سري شرابي، آكازو، مسي، فندقي براي پوستهاي تيره مناسبند.

رنگهاي گرم – قرمز، زرد، نارنجي رنگهاي سرد – آبي‌،سبز، بنفش رنگهاي خنثي – سفيد، سياه

تاريخچه رنگ

اولين ملتي كه اساس رنگ آميزي مو را بوجود آوردند، چيني ها بودند، كه سه هزار سال قبل، از برگ و ريشه درختان رنگ درست كردند و موهاي خود را با آن به رنگهاي دلخواه در آوردند. چيني ها بعد از چند سال، آب معدني مخصوصي پيدا كردند كه مدت دو ماه تمام از اين آب معدني مي نوشيدند و بعد از اين مدت رنگ موهايشان عوض مي شد، بعد ها در آسيا، رنگ گياهي مورد استفاده قرار گرفت كه تا امروز هم مصرف مي شود كه معروفترين رنگ گياهي، حنا است

رنگ آميزي مو

رنگهاي اكسيداسيون كه امروزه رواج كامل دارند، در حدود يك قرن پيش كشف شد. اولين بار در حدود 80 سال پيش ( پارافنيلين دي آهين ) براي رنگ كردن كراتين بكار برده شد كه امروزه مصرف كلي دارد. اين رنگها قليايي هستند و وقتي وارد كراتين مو شدند در مقابل نور و هوا و شستشو از بين نمي روند.

عوامل مهم در رنگ كردن

1. عوامل روحي

2. عوامل جسمي يعني حساسيت

3. هماهنگي (رنگ با رنگ پوست هماهنگي داشته باشد )

 

عوامل مهم طبيعي ريزش مو

پيري

ارثي در خانواده اي كه پدر و مادر و يا يكي از آنها دچار طاسي يا كم موئي هستند اطفال آن خانواده هم به احتمال زياد دچار اين كم موئي مي باشند. پيري يكي از عوامل مهم طبيعي ريزش مو مي باشد. همانطور كه پوست بدن در اثر پير شدن  كم كم حالت نرم و لطافت خود را از دست مي دهد و سخت مي شود و پس به علت عدم گردش خون چين و چروك در آن پيدا مي شود، مو هم به همين ترتيب در اثر پير شدن سخت مي گردد و پياز مو قدرت جذب مواد غذايي را از دست داده و در نتيجه شروع به ريزش مي كند

عوامل غير طبيعي ريزش مو بسيار زياد است.

1 در اثر غم و غصه زياد، ثابت شده است كه بعد از مدتي موها شروع ريزش مي كنند.

2. مطالعه و تفكر زياد بعد از مدتي باعث ريزش مو ها مي شود.

3. شوك ناگهاني سبب مي شود موها بفاصله بسيار كوتاهي شروع به ريزش نمايند.

رنگ اصلا وجود خارجي ندارد، بلكه در اثر تماس نور و شيئي بوجود مي آيد. اگر نور آفتاب را از منشوري بگذرانيم، در اثر تماس نور شيئي و انعكاس آن 7 رنگ بوجود مي آيد كه عبارتند از بنفش، نيلي، آبي، سبز، زرد، نارنجي و قرمز.

مسائل مهمي كه در موقع دكلره كردن مو ها بايد رعايت كرد

1.      موقع دكلره قبل از هر چيز بايد حساسيت پوستي را در نظر گرفت. زيرا اگر فرد داراي حساسيت پوستي باشد در موقع دكلره دچار ناراحتيهاي شديد پوستي خواهد شد.

2.      قبل از دكلره كردن بايد ملاحظه كرد كه مو داراي رنگ طبيعي است يا رنگ شده است. بايد ديد بوسيله رنگهاي شيميايي يا رنگهاي گياهي است. مسلما موهاي رنگ شده با رنگهاي شيميايي دكلره آنها را امكان پذير مي سازد. ولي چنانچه با رنگهاي گياهي رنگ شده باشد، دكلره چنين موئي امكان پذير نيست. زيرا رنگهاي گياهي ديچه هاي روي مو را مسدود كرده و مانع خروج پيگمنت هاي رنگي از دريچه هاي مو مي شوند.

3.      نوع مو در موقع دكلره كردن از نظر نازكي و ضخيم بودن بايد مورد توجه قرار گيرد.موهاي ضخيم هم در موقع دكلره كردن و هم در موقع رنگ كردن مشكلتر از موهاي تازه دكلره، رنگ مي شود و در ضمن موهاي ضخيم به همان نسبت كه در موقع دكلره مقاومت بيشتري از خود نشان مي دهند امكان خرد و شكننده شدن آنها در موقع دكلره خيلي زيادتر از موهاي نازك مي باشد، بنابر اين آرايشگر محترم بايد به اين مسئله توجه كافي داشته باشد و مو را فداي تغيير رنگ نكنند.

4.      نوع مو از نظر رنگ مو در موقع دكلره كردن بايد توجه داشت موهائي كه داراي رنگ تيره هستند دكلره آنها مشكلتر از موهائي است كه داراي رنگ روشن مي باشد، زيرا در موهاي تيره پيگمنتهاي آن بيشتر از پيگمنتهاي زرد و قرمز مي باشد و چون پيگمنتهاي آبي داراي قطر بيشتري هستند بنابر اين مشكلتر از دريچه هاي مو خارج مي شود.

5.      انتخاب رنگ مو : هنگام انتخاب رنگ، نبايد امكان بدست آوردن آن رنگ را از نظر دور داشت. زيرا فردي كه داراي رنگ موي بسيار تيره مي باشد در صورتيكه بخواهد از يك تا سه درجه موهايش را روشنتر كند، اصولا ممكن است احتياجي به دكلره نباشد و اگر رنگ مو غير طبيعي باشد بايد با دكلره ضعيف يا متوسط رنگ دلخواه بدست خواهد آمد.

6.      وضع جسمي و روحي فرد در موقع دكلره يكي از موارد بسيار مهمي است كه بايد در نظر گرفت. بهتر است خانمهائي كه در ماه هشتم و نهم حاملگي هستند از دكلره كردن موها خودداري نمايند. همچنين بسيار اتفاق افتاده است كه خانمي يك رنگ فانتزي جالب انتخاب كرده است و آرايشگر بدون توجه به وضع خانوادگي و قيافه و اندام فرد آن رنگ را با زحمت زياد روي موهاي مشتري بدست آورده است، ولي پس از يك الي دو روز در اثر مخالفت هاي خانوادگي و دوستان آن خانم، به سالن مراجعه و ابراز عدم رضايت نموده و تمام زحمات آرايشگر را ناديده گرفته بنابر اين صحبت و توضيح در مورد حاصل و نتيجه كار با مشتري جزو بايد هاست.

7.      آرايشگران محترم بايد توجه داشته باشند كه موهاي دكلره شده را زير كلاه پلاستيكي قرار ندهند. زيرا محلول دكلره اولا خشك شده و اثري را كه بايد روي موها داشته باشد نخواهد داشت. ثانيا موها زير كلاه پلاستيكي ظرافت و حالت فنريت خود را از دست مي دهد. اما اگر بخواهيم موهاي دكلره شده را زير دستگاه بخار قرار دهيم، بهتر است پس از 5 تا 10 دقيقه اگر امكان روشن شدن موها نباشد زير دستگاه بخار قرار دهيم، آنهم با اشكال صورت مي گيرد و گرنه بهتر است در مورد دكلره كردن موها از دستگاه بخار و كلاهك پلاستيكي خودداري شود.

 

كانديشنر

كانديشنر در زمينه آرايش مو به محلولي گفته مي شود كه براي كمك به كيفيت مو و همچنين به زيبا كردن آن روي موهاي نمدار و تميز مصرف مي شود و پس از مكث كوتاهي آبكشي مي شود. موها را بعد از رنگ يا دكلره يا صاف كردن يا پر منانت حتما بايد با يك كانديشنر شست، احيا كننده ها ( كانديشنر ها ) معمولا اسيدي هستند. كانديشنر باعث مي شود موهايي كه در اثر مصرف مواد شيميايي شكسته شده و صدمه ديده اند احيا شوند و به مو حالت نرمي مي دهد.

عمل ويژه كانديشنرهاي قوي:

1.      نرم و لطيف كردن سطح مو

2.      چرب و صاف نمودن سطح مو

3.      اسيدي كردن موها پس از پرمنانت، صافي رنگ و دكلره ( اسيد ملايم و كايتوينك پولكي مو را مي بندد )

4.      جبران و شكل پذيري كراتين " پروتئين هايي " كه معيوب شده است. كانديشنرها پس از مصرف و مكث كمي ( معمولا 5 تا 10 دقيقه ) حتما بايد با آب خوب شسته شوند.

چگونه static  موي سر را از بين ببريم؟

 اين يك مسئله آزار دهنده اي است كه بيشتر در فصل سرما و كمبود رطوبت چه در هوا و چه در موها بوجود مي آيد. ايده خوبي است كه در اين حالات كمتر موها را بشوييد كه روغن طبيعي آن از بين نرود و اينكه از شامپو و كانديشنر مرطوب كننده استفاده كنيد و همينطور كانديشنر قوي بعنوان تقويت مو حداقل هفته اي يكبار – كانديشنري كه احتياجي به شستن نداشته باشد – موس و ژل هاي سر هم مي توانند كمك بزرگي باشند و در آخر برسي انتخاب كنيد كه طبيعي باشد نه از نوع پلاستيكي.

ده توصيه براي موها در طول تابستان

۱. موهاي خود را با كلاه يا روسري بپوشانيد كه هم مي توانيد همپاي مد روز باشيد ﴿ نه منظورم مد روز ايران نيست ﴾ هم مو ها را از اشعهاي خورشيد محافضت كنيد.

۲. بيشتر از مدل هائي كه كمتر كار مي برند و ساده هستند استفاده كنيد كه كمتر از وسايل آرايشي مثل كرلينگ آيرن استفاده كنيد. موهاي بافته مي تواند انتخاب خوبي باشد ولي مواظب پوست سر باشيد كه در معرض نور خورشيد نباشد.

۳. همانطور كه مواظب پوست خود هستيد مواظب موهاي خود نيز باشيد و از لوازمي با كيفيت بالا مثل شامپو، يا نرم كننده ها يا حالت دهنده ها استفاده كنيد.

۴. نرم كننده هائي كه احتياج به شستن آنها از روي سر ندارند بهترين انتخاب در اين مورد هستند. و ميتوانيد محصولي را انتخاب كنيد كه در آن ماده محافظت از اشعه UV را داراست.

۵. اگر قصد داريد با دريا كنار ديداري داشته باشيد موهاي خود را رنگ نكنيد چرا كه خورشيد و دريا هر دو رنگ مو را از بين مي برند و رنگ موي شما زود تر بي رنگ و كدر مي شود.

۶.وقتي شنا مي كنيد حتما موهاي خود را با كلاه مخصوص شنا بپوشانيد كه مو ها را از كلر و نمك محافظت مي كند. و خوب زحمت شما را براي شستن و استايل دادن بعد از شنا هم كمتر مي كند.

۷.بعد از شنا حتما موهاي خود را بشوئيد تا نمك و ماسه از موها كاملا خارج شود كه مي توانند باعث خرابي مو شوند.

۸. در طول تابستان ماهي يكبار سعي كنيد از نرم كنندهاي قوي و تقويتي استفاده كنيد و اگر موهاي خود را بيش از حد خراب كرده ايد، منظورم تكنيكي است و موهاي ضعيفي داريد حتما به موها نرم كننده و مرطوب كنندهاي با پروتئن و تقويت كننده بزنيد.

۹. بهترين راه براي تميز كردن موها از ماسه اينست كه بگذاريد موها خشك شوند و آنرا با شانه اي با دندانه هاي بلند شانه كنيد.

۱۰. قبل از شروع دريا كنار و شنا حتما نوك موها را كوتاه كنيد كه باعث مو خوره افتادن نشود.

Hit Counter